Dugme za isključivanje mikrofona, ili makar pretnja njim, naizgled su „upalili“ – u drugoj predsedničkoj debati, Donald Tramp i Džo Bajden bili su uzdržaniji.
Kandidati su dozvolili jedan drugom da govore. Obraćali su se s poštovanjem. Čak i kada su krenuli da se napadaju, činili su to smireno i taktički.
Posle prve debate, tokom koje je Donald Tramp konstantno prekidao protivnika, što ga je možda i koštalo podrške u istraživanjima javnog mnjenja, predsednik se stišao, što ga je učinilo mnogo boljim učesnikom u debati.
Ovog puta, američka javnost bi mogla da se seća sadržaja o kome su kandidati diskutovali, a ne haotičnog načina na koji je to izneseno.
Bajden se još jednom dobro držao, izbegavajući gafove koje bi republikanci mogli da iskoriste da dovedu u pitanje njegovu mentalnu oštrinu u starosti.
Trampova kampanja pokušaće da negativno predstavi Bajdenovo zalaganje za prelazak sa nafte na održivije izvore energije – demokratski kandidat je rizikovao pomenuvši to pred kraj debate.
Međutim, u eri hibridnih automobila i energetski efikasnih kuća, kada čak i naftne kompanije koriste sličan jezik u obraćanju javnosti, Amerikance to možda neće uzdrmati onoliko koliko republikanci zamišljaju.
Na kraju, istorijski udžbenici će verovatno pamtiti onu prvu, bučnu debatu. Ankete pokazuju da je većina Amerikanaca odlučila, a već je glasalo više od 45 miliona ljudi, tako da su male šanse da ova debata utiče na izbore.
Izvor: BBC News