Nastavljaju se arheološka iskopavanja na lokalitetu nadomak Aleksandrovca
Sa idicijama da se na Vitkovačkom polju nadomak Aleksandrovca nalazi praistorijsko domaćinstvo, krenulo se sa arheološkim iskopavanjima ove jeseni.
Podsetimo, da je u leto 2019. godine na ovom prostoru otkrivena najveća do sada statueta vinčanske kulture Vita, visoka 54 centimetra i stara oko sedam hiljada godina. Piše i prenosi RTS.
Međutim, nova otkrića upućuju na to da se ipak radi o kompleksu neolitskih peći.
„Vide se ostaci poda sa jakom susptrukcijom od keramičkog materijala tako da nam je zadatak da je rekonstruišemo u prvobitnom izgledu. Znači čisteći taj deo oko peći, da uhvatimo njenu prvobitnu poziciju i da definišemo njenu prvobitnu namenu“, rekao je Aca Đorđević, arheolog iz Narodnog muzeja u Beogradu.
Pronađen je veoma značajan arheološki materijal.
„Interesantni nalazi nikad ne manjkaju, tako da smo pronašli još petnaestak fragmenata drugih velikih figurina čiji su ostali delovi ko zna gde, ali i nekoliko interesantnih. Jedna od tih malih figurina, nažalost bez glave i ako je mala i visoka svega šest centimetara, jako nam je interesantna. To je tip figurine koji do sada nismo poznavali koja je bojena i crvenom i zelenom bojom“, kaže dr Adam Crnobrnja, arheolog i vođa projekta, iz Narodnog muzeja u Beogradu.
Doroti, kako su radno nazvali figurinu zbog crvenih čizmica prema prvoj proceni je iz 4800. godine pre Hrista.
Dosadašnja otkrića pokazuju veliku važnost Vitkovačkog polja u arheološkom smislu i kroz iskopavanja i istraživanja u budućem periodu će samo to i potvrditi i pomoći da se dođe do konkretne celine i zaokružene priče o vinčanskoj kulturi uopšte.
Foto: Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije