Toplotne pumpe – revolucija u grejanju i hlađenju
Dolazak zime kod mnogih izaziva strah od računa za grejanje. Srećom, postoji način da vaš dom bude topao, a da smanjite troškove grejanja. Iako zvuči neverovatno tajna se krije u toplotnim pumpama. U pitanju su uređaji koji koriste obnovljive izvore energije iz prirodnog okruženja, tj. vazduh, zemlja ili voda, za grejanje ili hlađenje prostora.
Toplotne pumpe funkcionišu tako što izvlače toplotu iz spoljašnjeg izvora i prenose je unutar objekta tokom zime. Dok u letnjim mesecima proces je obrnut. Odnosno, izbacuju toplotu iz objekta u spoljašnje okruženje i na taj način hlade dom.
Kako rade toplotne pumpe?
Toplotna pumpa, u osnovi, radi na istom principu kao klima uređaj koji hladi vaš dom. Razlika je u tome što pumpa ima reverzni ventil, koji joj omogućava da vrši i zagrevanje.
Energija iz prirodnog okruženja se apsorbuje čak i kada su temperature niske pomoću rashladnog sredstva. Kompresor povećava pritisak i temperaturu rashladnog sredstva tako da podiže njegovu toplotnu energiju.
Zagrejano rashladno sredstvo prolazi kroz kondenzator (izmenjivač toplote) unutar objekta. Pri čemu se kondenzuje, ispušta toplotu i prelazi iz gasovitog u tečno stanje. Ta toplota se prenosi na vodu ili vazduh koji se koristi za grejanje prostora.
Rashladno sredstvo, koje je sada u tečnom stanju i pri nižem pritisku, započinje novi ciklus grejanja.
U režimu hlađenja rashladno sredstvo apsorbuje toplotu iz unutrašnjeg prostora, koja se kroz kondenzator ispušta u spoljašnju sredinu.
Vrste toplotnih pumpi
Na osnovu izvora toplote koji koriste za rad toplotne pumpe se dele u 4 grupe.
Vazduh-voda toplotne pumpe izvlače toplotu iz vazduha i prenose je na sistem za grejanje vode. Mogu se koristiti za radijatore, podno grejanje i grejanje sanitarne vode.
Zemlja-voda toplotne pumpe koriste toplotu koja je uskladištena u zemlji. Kroz sistem cevi postavljenih pod zemljom, prenose toplotu do zgrade. Veoma su efikasne i pogodne za područja s konstantnim podzemnim temperaturama.
Voda-voda toplotne pumpe rade na vodi iz podzemnih ili površinskih izvora, kao što su reke ili jezera. Ove pumpe su vrlo efikasne, ali zahtevaju stalni pristup vodenom izvoru.
Vazduh-vazduh toplotne pumpe su slične klima uređajima, jer koriste spoljašnji vazduh kao izvor. Najpogodnije su za blaže klimatske uslove.
Da li su toplotne pumpe, zaista, efikasne?
S obzirom da koriste prirodne izvore energije toplotne pumpe troše znatno manje električne energije u poređenju s tradicionalnim grejnim sistemima. Istraživanja pokazuju da njihovom primenom možete uštedeti oko 75% energije za grejanje, jer za svaki kilovat struje koji koriste, mogu proizvesti 3 do 5 kilovata toplote.
Poređenja radi, ako ste za grejanje svog doma koristili TA peć snage 9kw dobijali ste 9kw termalne energije za uloženih 9kw električne. Sa druge strane, za dobijenih 9kw termalne (grejne) energije toplotna pumpa će iskoristiti oko 2kw električne energije.
Druge prednosti toplotne pumpe
Osim uštede električne energije, samim tim i nižih troškova grejanja, toplotne pumpe donose niz drugih prednosti.
Pumpe pružaju stabilnu, ravnomernu temperaturu tokom cele godine, bez naglih varijacija u grejanju ili hlađenju. Pri čemu ih odlikuje tihi rad, što dodatno doprinosi komforu koji pružaju.
Kako imaju mogućnost i grejanja i hlađenja održavanje je znatno lakše u poređenju sa tradicionalnim sistemima koji razdvajaju ove dve funkcije. Iako je početna investicija viša, pumpe su pouzdani uređaji koji mogu da traju i više od 20 godina, ako su dobro održavani. Troškovi rada su niži u poređenju s fosilnim gorivima, lož-uljem ili električnim grejanjem. To znači da, dugoročno gledano, toplotne pumpe donose značajnu uštedu.
Ne treba zanemariti ni ekološku komponentu. Budući da koriste obnovljive izvore energije, toplotne pumpe smanjuju emisiju ugljen-dioksida i drugih zagađivača. Zbog toga se smatraju jednim od najčistijih načina za grejanje i hlađenje.
Veliki izbor toplotnih pumpi čeka vas u bogatoj ponudi kompanije Gas Lider, koja je zvanični distributer renomiranih proizvođača u oblasti grejanja i klimatizacije.