SRB – info

Najnovije vesti iz Srbije, regiona i sveta

Ekonomija

Kisić Tepavčević: Predstavljanje novog „Programa za suzbijanje sive ekonomije 2022-2025“

Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja prof. dr Darija Kisić Tepavčević izjavila je danas da je u 2021. godini izvršeno je nešto manje od 64 000 inspekcijskih nadzora, što je za dva odsto više u odnosu na prethodnu godinu, a inspektori za rad su tom prilikom utvrdili 5 261 lice na radu „na crno“, što je za 12 odsto manje u odnosu na 2020. godinu i za čak 60 odsto manje u odnosu na 2019. godinu.

„Uređenje i unapređenje zakonskih regulativa u oblasti rada i njihovo sprovođenje je jedan od prioriteta na kome smo značajno radili u prethodnom periodu, a rezultat svega toga i rezultat mnogobrojnih inspekcija je da se svake godine rad na crno značajno smanjuje, a da se istovremeno povećava broj inspekcijskih nadzora“, saopštila je Kisić Tepavčević na predstavljanju novog „Programa za suzbijanje sive ekonomije 2022-2025“.

U poslednje četiri godine inspektori rada zatekli na radu “na crno“ ukupno 47 176 lica, a da je nakon preduzetih mera radni odnos zasnovalo preko 30 000 ljudi, navela je ona.

Kako je rekla, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja je posebnu pažnju posvetilo unapređenju položaja zaposlenih u Inspektoratu za rad. U toku 2021. godine svi inspektori za rad koji su imali uslove za to unapređeni su u samostalne savetnike, a u toku je i proces zapošljavanja novih inspektora za rad.

„U ovom momentu očekujemo da bude primljeno više od 40 inspektora i da na taj način još više ojačamo naš Inspektorat za rad“, istakla je Kisić Tepavčević.

Dodala je da Ministarstvo svakodnevno apeluje na poslodavce da se ponašaju društveno odgovorno, da sa radno angažovanima licima zaključuju ugovore o radu i da podnose jedinstvene prijave na obavezno socijalno osiguranje najkasnije pre njihovog stupanja na rad, a da istovremeno poziva sva lica koja su angažovana na faktičkom radu da to prijave Inspektoratu za rad, jer će poslodavcu biti naloženo da sa njima zasnuje radni odnos na neodređeno vreme. Time neće biti na dobitku samo lica koja su radila “na crno“ i poslodavci koji posluju u skladu sa zakonom, već i društvo u celini, jer sredstva uplaćena u Budžet, kroz poreze i doprinose, omogućavaju dalji razvoj, napredak i prosperitet, obnavljanje i izgradnju škola, vrtića, bolnica, autoputeva i puteva i drugih infrastrukturnih poslova, a za dobrobit svih građana Republike Srbije, navodi se na sajtu Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Foto: minrsz.gov.rs

Podeli sa prijateljima:

LEAVE A RESPONSE

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *